Akseleratorimiz 2021-yil sentabr oyida ishga tushdi va 65 ta arizadan Nukus, Moʻynoq va Qoʻngʻirot shaharlaridan 12 nafar tadbirkor ayol tanlab olindi.
Demo kunida 6 nafar finalchi oʻz loyihalarini taqdim etdi:
- Aynura Iniyatova, maktab o‘qituvchisi, Mo‘ynoq shahri.
«Mo’ynoq biogumus» loyihasi – Kaliforniya qurtlari yordamida olingan organik o’g’it. - Albina Sarsengaliyeva, hunarmand, Nukus-Qo‘ng‘irot shahri.
«Albina Art» loyihasi – qayta ishlangan tabiiy jundan milliy uslubda suvenirlar ishlab chiqarish va sotish. - Aysulu Xalmuratova, talaba, Nukus shahri.
«Eko-briketlar» loyihasi – yog’och qirindilaridan eko-briketlarni ishlab chiqarish va sotish (gulxan, pechka, mangal va tabiat qo’ynida dam olishga boradigan sayyohlar uchun). - Gulbanu Xo‘janova, talaba, Nukus shahri.
«Gidroponika» loyihasi – Arduino tomonidan boshqariladigan intellektual gidroponik modulli tizim. - Gulzarxon To‘reniyozova, qishloq xo‘jaligi muhandisi, Nukus shahri.
«Mikroko’katlar» loyihasi – mikroyashil o’simliklarni yetishtirish va sotish, ozuqa moddalariga boy ykrik o’simliklarning mini versiyalari. - Juldiz Abatbayeva, tadbirkor, Nukus.
“Nukus shahridagi eko hostel” loyihasi arzon turar joy va atrof-muhit parvarishini afzal ko‘radigan sayyohlar uchun eko-hostel.
Tadbirning asosiy qismi loyihalar taqdimoti bo’ldi. Har bir loyihaga taqdimot uchun 5 daqiqa va hakamlar hay’ati ekspertlarining savollari uchun 5 daqiqa vaqt ajratildi.
Hakamlar komissiyasi ekspertlari tomonidan loyihalarni baholash mezonlari:
- jamiyatga foyda / ish o’rinlari yaratish;
- innovatsion / texnologik salohiyat;
- jamoa kompetensiyalari;
- taqdimotning sifati.
Taqdimot natijalariga ko’ra hakamlar 3 ta eng yaxshi loyihani tanlab oldilar:
- Albina Sarsengaliyeva, «Albina Art» loyihasi
- Gulzarxan Toreniyazova, «Mikroko’katlar» loyihasi
- Gulbanu Xo‘janova, “Gidroponika” loyihasi
G‘olib jamoalar o‘z biznesini rivojlantirish uchun 21,5 million so‘m sarmoya oladi.
Barcha ishtirokchilarni tabriklaymiz va loyihalarni ishlab chiqishda muvaffaqiyatlar tilaymiz!
Loyihalarni baholagan hakamlar hay’ati ekspertlariga minnatdorchilik bildiramiz:
- Seytova Leyli Po‘latovna, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, O‘zbekiston Ekologik partiyasi a’zosi.
- Baxiyeva Gulzira, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash kotibiyati mudiri.
- Azamat Matkarimov, YeTTB Kichik biznes bo’yicha maslahat dasturi tahlilchisi.
- Tashimova Dinora, “Xalq banki” ATB Qoraqalpog‘iston filiali boshqaruvchisi o‘rinbosari.
- Amélie Leclere, Frantsiyaning SUEZ International SAS suv texnologiyalari kompaniyasining biznesni rivojlantirish bo’yicha menejeri.
- Aizhamal Taubaldiyeva, Jipek Joli mehmonxonalar tarmog‘i menejeri.
- Aitjanova Aziza, Texnoparkda loyihalarni taqsimlash va ularni jalb qilish bo’yicha mutaxassis.
May oyida biz startap akseleratorining navbatdagi ishtirokchilari toʻplamini eʼlon qilamiz, yangiliklarimizni kuzatib boring!
“O‘zbekistonda ayollarning yashil texnologiya startaplarini rivojlantirishni jadallashtirish” loyihasi Tech4Impact nodavlat tashkiloti tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Demokratiya Jamg‘armasi ko‘magida amalga oshirilmoqda. Tadbirni tashkil etishda ko‘rsatgan yordami uchun Qoraqalpog‘iston Bolalar va oilalarni qo‘llab-quvvatlash uyushmasi hamda Yoshlar ishlari agentligiga minnatdorchilik bildiramiz.

Мы начали работу в сентябре 2021 года, и из 65 заявок отобрали 12 женщин-предпринимателей из Нукуса, Муйнака и Кунграда.
Свои проекты на Демо-дне презентовали 6 участниц-финалисток:
- Айнура Иниятова, преподаватель в школе, г. Муйнак.
Проект «Муйнак биогумус» – органическое удобрение, полученное с помощью калифорнийских червей. - Альбина Сарсенгалиева, хунарманд, г. Нукус-Кунград.
Проект «Albina Art» – производство и продажа сувенирной продукции в национальном стиле из переработанной натуральной шерсти. - Айсулу Халмуратова, студентка, г. Нукус.
Проект «Эко-брикеты» – производство и продажа эко-брикетов из опилок (для костров, печей, мангалов и для туристов, выезжающих отдыхать на природу) - Гульбану Хожанова, студентка, г. Нукус.
Проект «Гидропоника» — интеллектуальная гидропонная модульная система, управляемая Arduino. - Гульзархан Торениязова, агроинженер, г. Нукус.
Проект «Микрозелень» – выращивание и продажа микрозелени, богатой питательными веществами «мини версии» взрослых растений. - Жулдыз Абатбаева, предприниматель, г. Нукус.
Проект «Эко хостел в Нукусе» — эко-хостел для туристов, предпочитающих доступное по цене размещение и бережное отношение к окружающей среде.
Основная часть мероприятия — презентации проектов. Каждому проекту было предоставлено 5 минут на выступление и 5 минут на сессию вопросов от экспертов жюри.
- Альбина Сарсенгалиева, проект Albina Art
- Гульзархан Торениязова, проект “Микрозелень”
- Гульбану Хожанова, проект “Гидропоника”
Команды-победители получат по 21,5 млн. сумов инвестиций, на развитие своего бизнеса.
Благодарим экспертов жюри за оценку проектов:
- Сейтова Лейли Пулатовна, депутат Законодательной Палаты Олий Мажлиса, член Экологической партии Узбекистана
- Бахиева Гулзира, руководитель секретариата по поддержке махалли и семьи, Совета Министров Республики Каракалпакстан.
- Азамат Маткаримов, аналитик программы EБРР «Консультации для малого бизнеса»
- Ташимова Динора, заместитель управляющего Каракалпакского филиала АКБ «Халк банк».
- Amélie Leclere, менеджер по развитию бизнеса французской компании по водным технологиям SUEZ International SAS.
- Айжамал Таубалдиева, менеджер сети отелей Jipek Joli.
- Айтжанова Азиза, специалист по распределению проектов и вовлечению их в Технопарк
Г-жа Amélie Leclere также рассказала о проектах компании SUEZ в Узбекистане и водных технологиях, которые работают в других странах и которые можно применить в Каракалпакстане.
В мае мы объявим следующий набор участниц стартап-акселератора, следите за новостями!
Проект «Ускорение развития женских стартапов в сфере зеленых технологий в Узбекистане», проводится ННО Tech4Impact при поддержке Фонда демократии Организации Объединенных Наций. Благодарим Ассоциацию по поддержке детей и семей Каракалпакстана и Агентство по делам молодежи за содействие в организации мероприятия.