“Яшил Орол сари йўл: Инновациялар ва ҳамкорлик” халқаро ёш олимлар форуми
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи Халқаро инновация маркази ва Хитой Фанлар Академиясининг Синцзян Экология ва география институти ҳамкорлигида “Яшил Орол сари йўл: Инновациялар ва ҳамкорлик” номли халқаро ёш олимлар форуми ўтказилади.
Жорий йилнинг 16 декабрь куни Нукус шаҳрида бўлиб ўтадиган ушбу форум Оролбўйи ҳудудининг яшил ва барқарор ривожланишини илм-фан ва технологиялар орқали қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Форумда ресурслар, экология ва атроф-муҳит бўйича дунёга машҳур мутахассислар ва 40 ёшгача бўлган маҳаллий ёш олимлар Орол денгизи ҳавзасини барқарор ривожлантириш ва «яшил» илмий-тадқиқот ва инновацион технологиялар мавзусида маъруза қилишади ҳамда давра суҳбати ўтказилади
Форумда шунингдек ёш олимлар Орол денгизининг инновацион ривожланишига оид масалалар бўйича давра суҳбати ўтказилади.

Международный форум молодых ученых «Дорога на Зеленый Арал: Инновации и сотрудничество»
Международный форум молодых ученых «Дорога на Зеленый Арал: Инновации и сотрудничество» пройдет в партнерстве с Приаральским международным инновационным центром при Президенте Республики Узбекистан и Синьцзянским институтом экологии и географии Академии наук Китая.
Форум, который пройдет в городе Нукус 16 декабря этого года, направлен на поддержку зеленого и устойчивого развития Приаралья при помощи науки и технологий.
На форуме всемирно известные специалисты по ресурсам, экологии и окружающей среде, а также местные молодые ученые в возрасте до 40 лет выступят с лекциями на тему устойчивого развития бассейна Аральского моря и «зеленых» научных исследований и инновационных технологий.
В рамках форума также состоится круглый стол молодых ученых по вопросам, связанным с инновационным развитием региона Аральского моря.