Qoraqalpog‘iston tadbirkorlari uchun yangi tashabbuslar, imtiyoz va imkoniyatlar
Prezident Shavkat Mirziyoev Qoraqalpogʼiston Respublikasi Joʼqorgi Kengesining navbatdan tashqari 34-sessiyasida 26 avgust kuni ishtirok etdi.
Prezidentimiz viloyatning so‘nggi 6 yildagi rivojlanishiga alohida e’tibor qaratdi: Qoraqalpog‘istonni kompleks rivojlantirishga qaratilgan 31 ta farmon va qarorlar qabul qilindi, tadbirkorlik sub’ektlari soni 2 barobarga ko‘paytirildi, 4500 ga yaqin investitsiya loyihalari ishga tushirildi, Qoraqalpog‘istonni ichimlik suvi bilan ta’minlash 40 foizdan 68 foizga oshirildi, maktabgacha taʼlim bilan qamrov darajasi 32 foizdan 76 foizgacha oshdi, aholi jon boshiga daromadlar 2 baravar ko’paydi.
Yig‘ilishda Prezident Qoraqalpog‘istonda qo‘shimcha imtiyoz va yengilliklar berish yuzasidan mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlariga aniq topshiriqlar berdi.
Qaror loyihasini tayyorlash topshirildi, unga ko’ra mintaqada quyidagilar kamaytiriladi:
– foyda solig’i stavkasi – 15 foizdan 7,5 foizgacha;
– aylanma soliq stavkasi – Nukus shahrida 4 foizdan 2 foizgacha, tumanlarda 2 foizdan 1 foizgacha va olis hududlarda 1 foizdan 0,5 foizgacha;
– mol-mulk va yer soligʼi stavkalari – 2 baravar.
Joriy yilda oilaviy tadbirkorlik dasturlariga rejalashtirilgan 650 milliard so‘mga qo‘shimcha ravishda 200 milliard so‘m ajratiladi. Bundan tashqari, 2025 yilgacha Qoraqalpog‘istonda qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) boʼyicha rejadan oshirib bajarilgan tushumlar Qoraqalpogʼiston byudjetida qoladi.
Qishloq xo’jaligidagi muammolarni hal qilish rejalari:
– yil yakuniga qadar 6 ming 620 gektar, kelgusi yilda esa 6 ming gektar paxta va g‘alla yerlarini qisqartirib, aholiga ijaraga berishni yo‘lga qo‘yish;
– ekin ekish xarajatlari uchun fermerlarga 200 milliard soʼm va dehqonlarga 50 milliard soʼm ajratish;
– suv ta’minotini yaxshilash maqsadida har bir quduqni burg‘ulash va ishga tushirish uchun 15 million so‘mgacha subsidiya ajratish va boshqa moliyaviy ko‘mak berish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘istonda sanoat loyihalarini ko‘paytirish bo‘yicha mutasaddilarga quyidagi topshiriqlarni berdi:
– Investorlarga koʼmak markazini tashkil etish, unda qoraqalpogʼistonlik tadbirkorlarga loyiha hujjatlarini ishlab chiqish, subsidiya, kredit va kompensatsiya olish, mahsulotiga bozor topishga koʼmaklashish boʼyicha bepul xizmatlar koʼrsatish;
– Investorlarga koʼmak markazi qoshida Nukus shahridagi 10 gektar yer maydonida Sanoat texnoparkini tashkil etish;
– Kegeyli va Xoʼjayli tumanlarida Yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarini tashkil etish;
– besh yil muddatga (2027 yilgacha) faqat Qoraqalpogʼiston tadbirkorlariga eksport mahsulotlarini ishlab chiqarish uchun sotib olingan xom ashyolarni, mamlakatimiz boʼylab tashishda 70 foiz transport xarajatlarini qoplab berish tizimini yoʼlga qoʼyish va boshqa topshiriqlar.
Davlatimiz rahbari Qoraoʼzakda mis ishlab chiqarish, Qoʼngʼirotda yangi kaustik soda va boshqa kimyoviy moddalar ishlab chiqarish zavodlarini qurish kabi yirik loyihalarni qoʼllab-quvvatladi, deb xabar berdi Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov.

Новые инициативы, льготы и возможности для предпринимателей Каракалпакстана
26 августа Президент Шавкат Мирзиёев принял участие во внеочередном 34-м заседании Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.
Президент подчеркнул развитие региона за последние 6 лет: принят 31 указ и постановление по вопросам развития Каракалпакстана, вдвое увеличено количество субъектов предпринимательства, запущено около 4500 инвестиционных проектов, увеличено обеспечение Каракалпакстана питьевой водой с 40% до 68%, уровень охвата дошкольным образованием увеличился с 32% до 76%, удвоился доход на душу населения.
На заседании Президент дал поручения руководителям профильных министерств и ведомств по предоставлению в Каракалпакстане дополнительных льгот и пособий.
Поручена подготовка проекта решения, согласно которому в регионе будут сокращены:
— ставка налога на прибыль — с 15% до 7,5%;
— ставка налога с оборота — с 4% до 2% в Нукусе, от 2% до 1% в районах и от 1% до 0,5% в отдаленных районах;
— ставки налогов на имущество и землю — в 2 раза.
В этом году на программы семейного бизнеса будет выделено 200 миллиардов сумов в дополнение к запланированным 650 миллиардам сумов. Кроме того, до 2025 года все средства, собранные сверх плана по налогу на добавленную стоимость (НДС) в Каракалпакстане, останутся в бюджете республики.
Планы решения вопросов в аграрной сфере:
— до конца года сократить 6 тыс. 620 га хлопковых и зерновых земель, а в следующем году — 6 тыс. га и начать сдавать их в аренду населению;
— выделить фермерам 200 миллиардов сумов и дехканам 50 миллиардов сумов на расходы по посадке сельскохозяйственных культур;
— в целях улучшения водоснабжения даны указания о выделении субсидии в размере до 15 млн сумов на бурение и эксплуатацию каждой скважины и другую финансовую поддержку.
В целях увеличения количества промышленных проектов в Каракалпакстане Президент Шавкат Мирзиёев дал чиновникам следующие поручения:
— учредить центр поддержки инвесторов для оказания каракалпакским предпринимателям бесплатных услуг по разработке проектной документации, получения субсидий, кредитов и компенсаций, помощи в поиске рынка сбыта своей продукции;
— создать индустриально-технологический парк на 10 га земли в г. Нукусе при Центре поддержки инвесторов;
— организовать молодежные индустриально-предпринимательские зоны в Кегейлийском и Ходжайлинском районах;
— сроком на пять лет (до 2027 года) перед предпринимателями Каракалпакстана поставлена задача наладить систему покрытия 70 % транспортных расходов закупаемого сырья для производства экспортной продукции и перевозки по территории нашей страны.
Глава нашего государства поддержал такие крупные проекты, как производство меди в Караузяке, строительство новых заводов по производству каустической соды и других химических веществ в Кунграде, сообщил пресс-секретарь Президента Шерзод Асадов.