Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-avgustdagi “2022-2023-yillarda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ-357-son qarori 8-bandi hamda Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 9-martdagi “Ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyatni rivojlantirishning normativ-huquqiy bazasini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 133-son qarori 2-ilovasiga muvofiq tashkil etiladi.
Startap loyihalarni qabul qilishda qo‘yiladigan shartlar:
Tanlovda ishtirok etuvchi “startap” loyiha tashabbuskorlari arizalari 2022-yil 1-oktabrdan 1-noyabrga qadar qabul qilinadi;
“startap” loyiha tashabbuskori – yuridik shaxs maqomidagi rahbar va ta’sischilari o‘n sakkiz yoshga to‘lgan va o‘ttiz yoshdan oshmagan investitsiya loyihasini amalga oshirish istagini bildirgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari;
“startap” loyiha tashabbuskori – startap loyiha asoschilaridan bo‘lishi (kompaniya bo‘lgan taqdirda asosiy ulushdorlardan bo‘lishi) lozim;
“startap” loyiha tashabbuskori (1 ta ishtirokchi) 1 ta loyiha bilan ishtirok etishi mumkin;
“startap” loyihalar asosida tayyor mahsulot, dasturiy mahsulot, xizmatlar va texnologiyalar yaratishning hamda vazirlik tomonidan moliyalashtirishning eng ko‘p muddati 1 yildan oshmasligi lozim.
Tanlov natijalariga ko‘ra moliyalashtirishga tavsiya etilgan startap loyihalarga 1 milliard so‘mgacha bo‘lgan mablag‘ ajratiladi.
“Startap” loyihalar tanlovini o‘tkazish shartlari:
Arizalarni yuridik va jismoniy shaxslar taqdim etishi mumkin (Arizalar jismoniy shaxs tomonidan taqdim etilgan taqdirda – loyiha Innovatsion rivojlanish vazirligi Hay’ati tomonidan moliyalashtirishga tavsiya etilgandan so‘ng yuridik korxona ochish to‘g‘risida kafolat xati ilova qilinishi shart).
Loyihani amalga oshirish bo‘yicha ustuvor sohalar sifatida quyidagilar belgilanadi:
Raqamli hokimiyat;
Aqlli tibbiyot;
Aqlli transport;
Aqlli ta’lim;
Aqlli qishloq xo‘jaligi;
Aqlli energetika tizimi;
Aqlli mahalla;
Startap loyihalar quyidagi mezonlar asosida baholanadi:
Loyihaning innovatsionligi – respublikada avval qo‘llanilmagan yangi texnologiyalar va (yoki) jarayonni tashkillashtirish tamoyillaridan foydalanish darajasi, bunda loyiha respublikada avval ishlab chiqarilmagan yangi mahsulot (intellektual mulk ob’ekti mavjud bo‘lganda) ishlab chiqarish, yangi xizmat turini yaratishni ko‘zda tutadi;
Loyihaning texnik jihatdan mukammalligi, shu jumladan yakunlanganlik darajasi;
Loyiha jamoasining tegishli soha mutahassislari bilan ta’minlanishi, ilmiy-texnik va ishlab chiqarish imkoniyatlari – jamoaning malakali mutaxassislardan shakllantirilganligi, tashkilotda kerakli asbob-uskunalar va ilmiy obyektlar infratuzilmalarining mavjudligi;
Loyihaning investitsion jozibadorligi – qo‘shimcha foyda keltirib, kiritilgan mablag‘lar tavakkalchiligini kamaytiradigan qulay investitsion va innovatsion shart-sharoitlar majmuidir. Loyihaning investitsion jozibadorligi uning mamlakat taraqqiyotining uzoq muddatli istiqbollariga muvofiqligi, loyihaning qiymati, tavakkalchiliklarning hisobga olinishi, o‘zini o‘zi qoplashi va rentabelligi bilan belgilanadi;
Loyihani moliyaviy rejalashtirish – loyiha moliyaviy ta’minotining rejalashtirilayotgan ishlarga muvofiqligi va harajatlar smetasining asoslanganligidir;
Marketing rejasi – loyihani amalga oshirish strategiyasi, bozor hajmi, maqsadli auditoriya, aloqalar/sotuvlarning asosiy kanallari, raqobat muhiti va h.k;
Loyihani amalga oshirishdan kutilayotgan natijalar – ajratiladigan mablag‘lardan maqsadli va samarali foydalanish, amalga oshiriladigan tadbirlarni bajarish sifati va muddatlari, import o‘rnini bosuvchi va eksportga yo‘naltirilgan ilmiy asos talab qiladigan mahsulot ishlab chiqarishni tashkillashtirish;
Tanlovga taqdim etiladigan loyihalar innoitstartup@gmail.com elektron pochta manzili orqali qabul qilinadi.
Bunda quyidagi hujjatlar asl nusxalari tasdiqlangan holda pdf shaklida elektron pochtaga yuborilishi lozim:
Startap loyiha muallifi tomonidan imzolangan ariza;
Startap loyiha pasporti;
Xarajatlar smetasi;
Startap loyiha biznes matni (imzo va muhr qo‘yilgan holda);
Kafolat xati (Jismoniy shaxs tomonidan taqdim etilganda);
Startap loyiha taqdimoti (10 slayd ) yoki planshet shaklida loyiha mazmuni to‘liq yoritilganligi (5 daqiqadan oshmaydigan video shaklida tayyorlangan ma’lumotlar ma’qullanadi).
Taqdim etilgan loyihalar tanlov talablariga qat’iy rioya qilinganligi, loyiha materiallarining ishonchliligi va haqqoniyligi, ko‘chirmachilikka (plagiat) yo‘l qo‘yilmaganligi, talablar asosida shakllantirilganligi, shuningdek startap loyiha yakunida qo‘lga kiritiladigan muhim natijalarning tadqiqot dizayniga muvofiq to‘liq asoslanganligi va so‘ralgan mablag‘larning tanlov shartlarida keltirilgan moliyalashtirish hajmiga muvofiq to‘g‘ri hisob-kitob qilinganligi bo‘yicha dastlabki texnik ekspertizadan o‘tkaziladi.
Quyidagi hollarda taqdim etilgan loyihalar tanlovda ishtirok etish uchun tavsiya etilmasligi mumkin:
Startap loyiha mazmunan innovatsion xususiyatga ega emasligi;
Startap loyiha hujjatlari tanlov talablariga hamda belgilangan sohasiga muvofiq taqdim etilmaganligi;
Startap loyihaning maqsad va vazifalari yoritib berilmaganligi;
Startap loyihada taqdim etilgan muammoning yechimi mavjud emasligi;
Startap loyihaning avvalgi tanlovlarda g‘olib bo‘lganligi;
Startap loyihani amalga oshirish uchun ajratiladigan grant mablag‘larining bino va transport vositalarini harid qilish va qurilish-ta’mirlash ishlariga sarflash rejalashtirilganligi;
Xarid qilinishi rejalashtirilgan uskuna, mahsulot, ish va xizmatlar tarkibida loyihani amalga oshirish jarayonida bevosita talab etilmaydigan yoki narxi joriy bozor qiymatidan qimmat yozilgan holatlar mavjud bo‘lganligi.
Taqdim etilgan startap loyihalardagi ma’lumotlarning haqqoniyligi va ishonchliligi hamda tanlov g‘oliblari tomonidan startap loyihalarning natijadorligi, tanlov dasturlari vazifalarida belgilangan, kutilayotgan natijalarni to‘la va o‘z vaqtida sifatli bajarilishiga startap loyiha rahbarlari, mazkur loyihani bajaruvchi tashkilot rahbarlari va tegishli yuqori turuvchi tashkilotlarning mas’ul xodimlari javobgar hisoblanadilar.
Loyiha moliyalashtirishga tavsiya etilgandan keyin amalga oshirish jarayonida loyihaning sotish rejasi va moliyaviy natijalar to‘g‘risidagi prognoz hisoboti ma’lumotlari bo‘yicha 10% dan ortiq salbiy farq yuzaga keladigan bo‘lsa noto‘g‘ri rejalashtirilgan hamda salbiy farqlar bo‘yicha loyihani amalga oshirgan tashkilot va loyiha rahbari bevosita javobgar hisoblanadi (favqulodda holatlar bundan mustasno). Loyiha pasporti, xarajatlar smetasi va kalendar rejasida ko‘rsatilgan ishlar hamda xarajatlarni amalga oshirishda og‘ishishlarga yo‘l qo‘yilmaydi.
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining tanlov bosqichlaridagi natijalar borasidagi qarori qat’iy va qayta ko‘rib chiqilmaydi!
Startap loyihalarni elektron ro‘yxatdan o‘tkazish bilan bog‘liq texnik masalalari va tanlov bosqichlari bo‘yicha tanlovning texnik jihatdan qo‘llab-quvvatlash xizmati: +998-71-203-32-23 (ichki raqam: 216, 218).

Министерство инновационного развития Республики Узбекистан объявило конкурс «Стартап-проекты по оказанию услуг по обучению ИТ, разработке программных продуктов и экспортной ориентации в сфере информационно-коммуникационных технологий».
Данный конкурс проводится на основании пункта 8 постановления Президента Республики Узбекистан № PQ-357 от 28 августа 2022 года «О мерах по выводу сферы информационно-коммуникационных технологий на новый этап в 2022-2023 годах» и в соответствии с приложением 2 к постановлению Кабинета Министров от 9 марта 2020 года № 133 «О мерах по дальнейшему совершенствованию нормативно-правовой базы развития научно-исследовательской и инновационной деятельности».
Условия приема стартап-проектов:
Заявки инициаторов «стартап»-проектов, участвующих в конкурсе, принимаются с 1 октября по 1 ноября 2022 года;
инициаторами «стартап-проекта» являются граждане Республики Узбекистан, руководители и учредители которых достигли возраста восемнадцати и не старше тридцати лет, изъявившие желание реализовать инвестиционный проект;
Инициатором «стартап-проекта» должен быть один из учредителей стартап-проекта, в случае компании — одним из основных акционеров;
инициатор «стартап-проекта» (1 участник) может участвовать с 1 проектом;
максимальный срок создания готовых продуктов, программных продуктов, услуг и технологий на базе стартап проектов и финансирования Министерством не должен превышать 1 года.
На стартап-проекты, рекомендованные к финансированию по результатам конкурса, будут выделены средства до 1 млрд сумов.
Условия конкурса стартап-проектов:
Заявки могут быть поданы юридическими и физическими лицами (в случае подачи заявок физическим лицом гарантийное письмо об открытии юридического предприятия должно быть приложено после рекомендации проекта к финансированию Коллегией Мининновационного развития).
В качестве приоритетных направлений реализации проекта определены:
Цифровая власть;
Умная медицина;
Умный транспорт;
Умное образование;
Умное сельское хозяйство;
Умная энергетическая система;
Умный район;
Стартап-проекты оцениваются по следующим критериям:
Инновационность проекта — степень использования новых технологий и (или) принципов организации процессов, ранее не применявшихся в республике, при котором проектом предусмотрено производство нового продукта, ранее не производившегося в республике (при наличии объекта интеллектуальной собственности) и создание нового вида услуги.
Техническое совершенство проекта, в том числе уровень завершенности;
Обеспечение команды проекта экспертами в соответствующей области, научно-техническими и производственными возможностями – команда сформирована из квалифицированных специалистов, организация имеет необходимое оборудование и инфраструктуру научных объектов;
Инвестиционная привлекательность проекта – это совокупность благоприятных инвестиционных и инновационных условий, приносящих дополнительную прибыль и снижающих риск вложенных средств. Инвестиционная привлекательность проекта определяется его соответствием долгосрочным перспективам развития страны, стоимости проекта, учету рисков, самоокупаемости и рентабельности;
Финансовое планирование проекта – соответствие финансового обеспечения проекта запланированным работам и основе сметы расходов;
Маркетинговый план — стратегия реализации проекта, размер рынка, целевая аудитория, основные каналы коммуникаций/продаж, конкурентная среда и т.д.;
Ожидаемые результаты реализации проекта — целевое и эффективное использование выделенных средств, качество и сроки реализации мероприятий, организация производства продукции, требующей научного обоснования импортозамещения и экспорта;
Проекты, представленные на конкурс, принимаются по электронной почте innoitstartup@gmail.com.
В этом случае на электронную почту в формате PDF должны быть отправлены следующие документы с заверенными оригиналами:
Заявление, подписанное автором стартап-проекта;
Паспорт стартап-проекта;
Смета расходов;
Бизнес-план стартап-проекта (с подписью и печатью);
Гарантийное письмо (при предоставлении физическим лицом);
Презентация стартап-проекта (10 слайдов) или полное освещение содержания проекта в виде планшета (допускается информация, подготовленная в виде видеоролика продолжительностью не более 5 минут).
Представленные проекты строго соответствуют требованиям отбора, достоверность и аутентичность материалов проекта, копирование (плагиат) не допускается, сформированы на основе требований, а важные результаты, полученные в конце стартап-проекта, полностью основаны на дизайне исследования. Также будет проведена предварительная техническая экспертиза на правильность расчета запрашиваемых средств в соответствии с объемом финансирования, указанным в условиях конкурса.
Представленные проекты могут быть не рекомендованы к участию в конкурсе в следующих случаях:
Стартап-проект не является инновационным по содержанию;
Документы стартап-проекта не представлены в соответствии с требованиями отбора;
Цели и задачи стартап-проекта не уточняются;
Нет решения проблемы, представленной в стартап-проекте;
Стартап-проект победил в предыдущих конкурсах;
Средства гранта, выделенные на реализацию стартап-проекта, планируется направить на приобретение зданий и транспортных средств, а также на строительно-ремонтные работы;
Оборудование, продукция, работы и услуги, планируемые к закупке, непосредственно не требуются при реализации проекта или цена выше текущей рыночной стоимости.
Руководители стартап-проекта, руководители организации, реализующей этот проект, и ответственные сотрудники соответствующих организаций высокого ранга несут ответственность за достоверность информации в представленных стартап-проектах, результативность стартап-проектов победителей конкурса, полное и своевременное качественное выполнение задач и ожидаемых результатов конкурсных программ.
Непосредственную ответственность несет организация, реализовавшая проект, и руководитель проекта, если после рекомендации проекта к финансированию имеется отрицательная разница более 10% по данным плана продаж проекта и прогнозного отчета по финансовые результаты в процессе реализации по плановым и отрицательным отклонениям (кроме аварийных ситуаций). Отклонений в выполнении работ и расходов, указанных в паспорте проекта, смете и календарном плане, нет.
Решение Министерства инновационного развития Республики Узбекистан по результатам этапов конкурса является твердым и пересмотру не подлежит!
Служба технической поддержки конкурса по техническим вопросам, связанным с электронной регистрацией стартап-проектов и этапов конкурса: +998-71-203-32-23 (доб. тел.: 216, 218).