YЕTTB tanlovga agrobiznes sohasidagi innovatsion g‘oyalarni qabul qiladi
G‘oliblar 80 ming yervogacha bo‘lgan miqdorda maslahat ko‘magiga hamda turli grantlarga ega bo‘ladi.
YETTB tanlovga agrobiznes sohasidagi innovatsion g‘oyalarni qabul qiladi
Yevropa Tiklanish va Taraqqiyot Banki qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati sohasida AgVenture tanloviga innovatsion g‘oyalar bo‘yicha arizalarni qabul qilish boshlangani haqida e’lon qildi. Bu haqda Spot nashriga bank matbuot xizmati xabar bergan.
Tanlov Star Venture dasturi doirasida o‘tkazilmoqda. Unda YETTB investitsiya qilayotgan mamlakatlardan, shu jumladan O‘zbekistondan ham innovatsion startaplar qatnashishi mumkin.
Tanlov g‘oliblari 80 ming yervogacha bo‘lgan miqdorda maslahat ko‘magiga umid qilishlari mumkin. Bundan tashqari, qo‘shimcha xizmatlarga, aloqalarni yo‘lga qo‘yishga va xalqaro profilli forumlarda qatnashishga 10 ming yevro miqdorida grant berilishi ham ko‘zda tutilgan.
AgVenture loyihasining maqsadi quyidagi tahdidlarga yechim izlashdan iborat: oziq-ovqat xavfsizligi, iqlim o‘zgarishi, maqsadli guruhlar va kichik korxonalarning global yetkazib berishlar zanjiriga kirishi.
G‘olib startaplar aprel oyining oxirida e’lon qilinadi. Dastur haqida bu yerda batafsil bilib olish va ariza berish mumkin.
YETTB 2050-yilga kelib Yer sayyorasining aholisi hozirgi 8 mlrd kishidan 9,6 mlrd kishiga yetishini prognoz qilmoqda. Bu qishloq xo‘jalik hududlarida suv tanqisligini oshiradi. Shu munosabat bilan bank innovatsion mahsulotlar, xizmatlar va texnologiyalar ishlab chiqilishiga ko‘maklashishga harakat qilmoqda. Asosiy vazifa – oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishni barqaror, samarali va inklyuziv qilishdan iborat.
Avvalroq Spot nashri YeTTB O‘zbekistonga investitsiyalar hajmini qariyb uchdan bir qismga oshirgani haqida yozgandi.

ЕБРР принимает на конкурс инновационные идеи в сфере агробизнеса
Европейский банк реконструкции и развития объявил о начале приёма заявок инновационных идей на конкурс AgVenture в сфере сельского хозяйства и пищевой промышленности. Об этом Spot сообщили в пресс-службе банка.
Конкурс проводится в рамках программы Star Venture. Принять участие могут все инновационные стартапы из стран, в которые инвестирует ЕБРР, включая Узбекистан.
Победители конкурса могут рассчитывать на получение консультационной помощи на сумму до 80 тыс. евро. Кроме того, предполагается выдача гранта в 10 тыс. евро на дополнительные услуги, налаживание связей и для участия в международных профильных форумах.
Проект AgVenture преследует своей целью поиск решений на следующие вызовы: продовольственная безопасность, изменение климата, включение целевых групп и малых предприятий в глобальные цепочки поставок.
Стартапы-победители будут объявлены в конце апреля. Более подробно узнать о программе и подать заявку можно тут.
ЕБРР прогнозирует, что население планеты вырастет с нынешних 8 до 9,6 млрд человек к 2050 году. Это увеличит дефицит воды в сельскохозяйственных регионов. В связи с этим, банк стремится способствовать разработке инновационных продуктов, услуг и технологий. Главная задача — сделать производство продуктов питания более устойчивым, эффективным и инклюзивным.