ImkonLab – orzular sari yo’l
Fotima Saparova (24 yosh) Qoraqalpog‘iston poytaxti Nukus shahrida onasi va singlisi bilan yashaydi. U Orol fojiasidan eng ko‘p jabr ko‘rgan hududda tug‘ilib o‘sgan. Bu yerda ekologik muammolar kelajak haqidagi gap emas, balki har kungi mahalliy aholi yashaydigan bugungi kun haqiqatidir. Fotima ko‘pincha yoshlar o‘z hududining ekologik holatini yaxshilashga, tabiatini asrab-avaylashga oz bo‘lsa-da, hissa qo‘shishi kerak deb o‘ylardi.
Bunday imkoniyat Fotima va uning tengdoshlariga O‘zbekiston yoshlar ittifoqi va UNICEF hamkorligida tashkil etilgan ImkonLab loyihasi tomonidan taqdim etildi. ImkonLab ijtimoiy innovatsiyalar va ijtimoiy tadbirkorlik ko’nikmalariga ega bo’lish dasturidir.
Fotimaning jamoasi 2020-yil avgust oyida pandemiya avjiga chiqqan paytda o‘tkazilgan Qoraqalpog‘iston yoshlari uchun dasturning birinchi sinov bosqichida ishtirok etdi. Boshqa to‘qqizta jamoa bilan bir qatorda 7 kun davomida ijtimoiy innovatsiyalar bo‘yicha treningda qatnashdi va 1000 AQSh dollari miqdoridagi grantga ega bo’ldi. Uning g’oyalarini amalga oshirishda mentor-murabbiylar uni qo’llab-quvvatladilar.
“Pandemiya sharoitida boʻlganim uchun mashgʻulotlar qanday oʻtishi, biz nimalarni oʻrganishimiz va tinglovchilar qanday boʻlishi haqida oʻylardim”, deydi Fotima. “Men start-aplar, innovatsiyalar va ijtimoiy muammolarni hal qilish haqida ko’proq ma’lumot olishni kutgandim. Loyihadan kutganlarimning barchasi ro’yobga chiqdi. Bitta narsadan afsuslandim, u ham bo’lsa, ustozlar, trnerlar va ishtirokchilarni yuzma-yuz ko’risha olmadik. Men ular bilan bir stol atrofida o’tirishni juda istar edim. Trening kunlari hayotimdagi eng yaxshi kunlardan bo’ldi!”
Fotima ekologiyaga nisbatan mas’uliyatli va do’stona munosabatdagi qiz sifatida global ifloslanish muammolarining sabablaridan biri bo’lgan polietilen paketlardan foydalanishni kamaytirmoqchi edi. Loyihadan koʻzlangan maqsad “eko-sumkalardan foydalanishni ommalashtirish yo’li bilan polietilen paketlardan foydalanishni kamaytirish orqali atrof-muhit ifloslanishining oldini olish” edi.
Fotimaning jamoasi loyihani boshlaganida, ularning o‘zida eko-sumka nima ekanligi haqida aniq tushuncha yo’q edi. Ko‘plab savollar tug‘ildi: qaysi matodan tikish kerak, qanday asbob-uskunalar sotib olish zarur, eko-sumkalar sotib olinadimi va ularni qanday qilib ommalashtirish mumkin. Jamoa a’zolari bularni bilmas edilar.
“Biz ushbu loyiha bilan mintaqamiz ekologiyasini yaxshilashga oz boʻlsa-da, hissa qoʻshmoqchi boʻldik va foyda olishni birinchi oʻringa qoʻymadik”, – deydi Fotima. “Biz ushbu startap-loyihani boshlaganimizda ko‘p salbiy fikrlarni eshitdik va hozir ham eshityapmiz. Qoraqalpog‘istonda bunday loyihani amalga oshirish qiyin, chunki odamlar uni hozircha tushunmaydilar. Biroq biz to’xtamadik va faqat oldinga qarab ishlashda davom etdik».
Fotima va uning hamkorlari ushbu startap-loyiha tufayli Qoraqalpog‘iston aholisini ekomadaniyatga rioya qilishga o‘rgatish mumkinligiga ishonishadi. Ular sumka tikish bilan birga targ‘ibot-tushuntirish ishlarini ham olib borishdi. Endilikda ular o‘z mahsulotlariga buyurtmalar soni kundan-kunga ortib borayotganidan faxrlanishadi. Birinchi ulgurji buyurtmalar ham qabul qilindi.
Fotima boshchiligidagi yoshlar o‘z loyihasini yanada kengaytirish niyatida. Ular boshqa grantlar va tanlovlarda ishtirok etish uchun ariza berib, qo’shimcha uskunalar sotib olishni rejalashtirmoqdalar. Ularning maqsadi – qoraqalpoq naqshlari tushirilgan sumkalarni eksport qilish.
Ayni paytda Fotima Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetining Iqtisodiyot fakulteti 4-kurs talabasi bo‘lib, eko-sumka ishlab chiqarishda faoliyatini davom ettirmoqda. Uning mahsulotlarini Telegram @eco_sumok va Instagram @eco_bags.nks sahifalarida ko’rishingiz mumkin.
Fotima o‘zining orzularidan birini ro‘yobga chiqarishga yordam bergan loyiha haqida minnatdorchilik bilan so’zlaydi:
“ImkonLab loyihasi haqiqatda biz uchun yangi imkoniyatlar ochdi, buning uchun men UNICEF, Yoshlar ittifoqi va mentor-ustozlarimga minnatdorchilik bildirmoqchiman. Loyihadagi ishtirokim tufayli hayotimda ko’p o’zgarishlar yuz berdi. Ushbu loyihada g‘olib bo‘lganimdan so‘ng turli xalqaro innovatsion konferensiyalarda ishtirok etdim, ekologiya va tadbirkorlik sohasida yuqori darajadagi odamlar bilan uchrashdim. ImkonLab – haqiqiy imkoniyatlar eshigi!»

ImkonLab – путь к осуществлению мечты
Фатима Сапарова (24 года) живет с мамой и сестренкой в Нукусе, столице Каракалпакстана. Она родилась и выросла в регионе, наиболее пострадавшем от трагедии Аральского моря и где экологические проблемы – не разговоры о будущем, а настоящее, в котором каждый день живет местное население. Фатима часто думала о том, что молодые люди должны внести хотя бы небольшой вклад в улучшение экологической ситуации и сохранение природы её края.
Такую возможность предоставил Фатиме и ее сверстникам проект ImkonLab, организованный Союзом молодежи Узбекистана и ЮНИСЕФ. ImkonLab — это программа по приобретению навыков социальных инноваций и социального предпринимательства.
Команда Фатимы стала участником первого пилотного раунда программы для каракалпакской молодежи, проведенного в разгар пандемии в августе 2020 г. Наряду с еще другими девятью командами они приняли участие в тренинге социальных инноваций в течение 7 дней и получили грант в размере 1000 долларов США и поддержку менторов для реализации их идеи.
«Находясь в условиях пандемии, у меня были мысли о том, как будут проводиться тренинги, чему нас научат и какой будет аудитория,» рассказывает Фатима. «Я ожидала узнать больше о стартапах, инновациях, и решении социальных проблем. Все мои ожидания от проекта оправдались. Единственное, о чем я жалею — это то, что мы не могли встретиться с менторами, тренерами и участниками воочию. Мне очень хотелось сесть  с ними за один стол. Для меня  дни тренинга были одними из лучших дней в жизни!»
Будучи девушкой с ответственным и дружелюбным отношением к экологии, Фатима хотела сократить использование пластиковых пакетов, что является одной из причин глобальных проблем загрязнения окружающей среды. Целью проекта являлось  «предотвращение загрязнения окружающей среды за счет сокращения использования пластиковых пакетов через популяризацию использования эко-сумок».
Когда команда Фатимы начинала реализацию проекта, у них самих было смутное понимание того, что такое эко-сумка. Было много вопросов: из какой ткани шить, какое оборудование необходимо купить, будут ли покупать эко-сумки и как сделать их популярными. Никто из команды этого не знал.
«Мы хотели этим проектом внести небольшой вклад в улучшение экологии нашего региона, и не ставили первоочередной задачей получение прибыли,» подчеркивает Фатима. «Мы слышали много отрицательных отзывов, когда начинали этот стартап-проект, и до сих пор слышим. В Каракалпакстане сложно реализовать такой проект потому что люди его пока еще не понимают. Однако мы не останавливались и просто продолжали двигаться вперед и работать.»
Фатима и ее соратники уверены, что благодаря этому стартап-проекту они могут научить жителей Каракалпакстана следовать эко-культуре. Они не только шили сумки, но и проводили информационно-просветительские кампании. Сейчас они горды тем, что количество заказов на их продукцию растёт день ото дня. Получены уже первые оптовые заказы.
Молодые люди во главе с Фатимой намерены расширять свой проект. Они подают заявки на получение других грантов и для участия в конкурсах, планируют приобрести дополнительное оборудование. Их цель — экспортировать  сумки с  каракалпакским орнаментом.
В данный момент Фатима учится на 4-курсе Экономического факультета Каракалпаского государственного университета имени Бердаха и продолжает свою деятельность по производству эко-сумок. С ее продукцией можно ознакомиться на страницах в Телеграм @eco_sumok и Инстаграм: @eco_bags.nks
Фатима с благодарностью говорит о проекте, который помог ей реализовать одну из ее мечтаний:
«Проект ImkonLab действительно открыл для нас новые возможности, за что я хочу поблагодарить ЮНИСЕФ, Союз молодежи и моих менторов. Благодаря участию в проекте в моей жизни произошло много изменений. После победы в этом проекте я участвовала в различных международных инновационных конференциях, встречалась с людьми высокого уровня в сфере экологии и предпринимательства. ImkonLab — это дверь к реальным возможностям!»