Ўзбекистон «Камолот» ёшлар ижтимоий ҳаракатининг 2017 йил 30 июнь куни бўлиб ўтган IV қурултойи қарорига мувофиқ, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ташкил этилди.
Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ташкил топган кун — 30 июнь санаси мамлакатимизда «Ёшлар куни», деб белгиланди.
Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий Кенгаши қошида ёшларнинг хоҳиш ва интилишларидан келиб чиқиб, ёшлар уюшмалари ҳамда ёшларга ижтимоий–психологик ёрдам кўрсатиш марказларини ташкил этилди.
Юртимизда турли соҳа ва тармоқларда юксак натижа ва ютуқларга эришаётган йигитларни тақдирлаш мақсадида «Мард ўғлон» давлат мукофотини таъсис этилди.
Ёшларга оид давлат сиёсатини амалга ошириш, ўқиш, меҳнат ва жамоат ишларида ҳар томонлама фаол иштирок этаётган ёшларни тақдирлаш мақсадида «Келажак бунёдкори» медалини таъсис этилди.

В соответствии с решением состоявшегося 30 июня 2017 года IV курултая общественного движения молодежи Узбекистана «Камолот» организован Союз молодежи Узбекистана.
День образования Союза молодежи Узбекистана — 30 июня — объявлен в нашей стране как «День молодежи».
Организованы, в соответствии с пожеланиями и стремлениями молодежи, ассоциации молодежи и центры социально-психологической помощи молодежи при Центральном Совете Союза молодежи Узбекистана;
Учреждена государственная премия «Мард углон», присуждаемая юношам, достигающим высоких результатов и успехов в различных отраслях и сферах нашей страны;
Учреждена медаль «Келажак бунёдкори», которой награждается молодежь, проявляющая всестороннюю активность в реализации государственной молодежной политики, в учебе, труде, общественных делах;