Bugun biz siz bilan nukuslik Juldiz Abatbayevaning hikoyasini baham ko’rmoqchimiz: akseleratorda g’oyani ishlab chiqishdan AQShda biznes tajribasini almashishgacha bo’lgan yo’lini.
Juldiz – o‘z oilaviy biznesini yurituvchi tadbirkor, tibbiy asbob-uskunalar yetkazib beruvchi kompaniyaning savdo bo‘yicha menejeri va Qoraqalpog’istondagi tadbirkor ayollar uchun startap akseleratorimizning toʻplamining finalchisi.
Juldyz startap akseleratorida arzon turar joy va atrof-muhitga hurmatni afzal ko’radigan sayyohlar uchun Nukusda «Eko Hostel» yaratish g’oyasi ustida ishladi.
Erishilgan natijalardan ilhomlanib, u yangi dasturlarda ishtirok etishda davom etdi. 2022-yilda Juldyz ijtimoiy tadbirkorlik va innovatsiyalar bilan shug‘ullanuvchi mutaxassislar uchun mo‘ljallangan AQSh elchixonasining «Uzbekistan Business Leaders» dasturida ishtirok etish uchun tanlandi.
Tanlangan ishtirokchilarga tajriba almashish va malakalarini oshirish uchun 4 haftalik AQShga sayohat qilish imkoniyati berildi. Juldiz O‘zbekistondan yetakchilar qatoriga kira oldi.
“Kelgach, biz shtatlarga bo’lindik va men Gavayi orollariga bordim. 3 hafta ichida biz amaliyot o’tdik va mahoratimizni oshirdik. Ushbu amaliyot tufayli men Amerika madaniyatini his qildim, yangi joylarni ko’rdim, yirik xalqaro kompaniyalar va kichik biznesda ish qanday yo’lga qo’yilayotganini ko’rdim.
Katta biznes haqida gapirganda, 70 yoshli tadbirkor ayolni tasavvur qila olasizmi?! 70 yoshda o’z biznesini yuritadigan Marsha ismli ajoyib ayol bilan men uchrashish baxtiga muyassar bo’ldim. To‘g‘risini aytsam, amaliyotim o‘tgan «THE WELLNESS CENTER FOR HEALTHY LIVING» sog‘lomlashtirish markazini boshqarayotgan bu go‘zal ayol meni ham quvontirdi, ham hayratga soldi. Aynan o’sha yerda men Marsha xonimni uchratdim, u avtohalokatga uchraganidan keyin o’zi ham uzoq muddatli davolanishdan o’tdi. Sog’ayib ketganidan so’ng, Sog’ayib ketganidan so’ng, Marsha xonim tuzalishga muhtoj bo’lganlarga yordam berishni o’z zimmasiga oldi. Uning markazida juda ko’p turli xil qurilmalar mavjud va, yoshi katta bo’lishiga qaramay, markaz ishlarini o’zi boshqaradi. Shunday faol va ijobiy ayolning faoliyatini kuzatishdan juda xursand bo‘ldim.
Bemorlarga xizmat ko‘rsatishning butunlay boshqacha tizimiga ega «Kalihi Palama Health Center» va «NIU Health» markazlariga ham tashrif buyurdim. Misol uchun, AQShda odamlar tibbiy sug’urtaga ega bo’lsalar, tibbiy yordam olishlari mumkin ekan. Men tibbiyot sohasining o’ziga xos tomonlarini bilishga judayam qiziqdim.
Aynan shunday loyihalarda ishtirok etish menga g‘oyalarim va orzularim ustida ishlashda davom etishim uchun ajoyib motivatsiya beradi”, — dedi Juldiz sayohat taassurotlari bilan o‘rtoqlashib.
Biz Juldiz Abatbayevani xorijda yangi tajriba orttirgani bilan tabriklaymiz va mintaqamizdagi iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashga hissa qo‘shishga yordam beradigan startap loyihasi ustida ishlashni davom ettirishga umid qilamiz. Biz Juldizga doimo o’ziga ishonishini va bu bilan to’xtab qolmasligini tilaymiz!

Сегодня мы хотим поделиться с вами историей Жулдыз Абатбаевой из Нукуса: путь от разработки идеи в акселераторе до обмена опытом по бизнесу в США.
Жулдыз — предпринимательница, которая работает в своем семейном бизнесе, а также является менеджером по продажам в компании по поставкам медицинского оборудования и является финалисткой первого набора нашего стартап-акселератора для женщин-предпринимательниц в сфере «зеленых» технологий в Каракалпакстане.
В стартап-акселераторе Жулдыз работала над идеей создания «Эко хостела» в Нукусе для туристов, предпочитающих доступное по цене размещение и бережное отношение к окружающей среде.
Вдохновившись достигнутыми результатами, она продолжила принимать участие в новых программах. В 2022 году Жулдыз прошла отбор на участие в программе посольства США «Uzbekistan Business Leaders», предназначенной для специалистов, занимающихся социальным предпринимательством и инновациями. Отобранным участникам была предоставлена возможность отправиться в 4-недельную поездку в США для обмена опытом и повышения квалификации. Жулдыз удалось попасть в число лидеров из Узбекистана.
«По приезду нас разделили на штаты, и я оказалась на Гавайских островах. В течение 3 недель мы проходили стажировку и оттачивали свои навыки. Благодаря этой стажировке я прочувствовала американскую культуру, увидела новые места и то, как ставится работа как в крупных международных компаниях, так и в малом бизнесе. Говоря о крупном бизнесе, можете ли вы представить себе 70-летнюю предпринимательницу?! Мне посчастливилось познакомиться с милой женщиной по имени Марша, которая в свои 70 лет ведет собственный бизнес. Честно говоря, я была одновременно в восторге и удивлена этой прекрасной женщиной, которая руководит оздоровительным центром «THE WELLNESS CENTER FOR HEALTHY LIVING», где проходила моя стажировка. Именно там я встретила госпожу Марша, которой и самой пришлось пройти длительное лечение после авиакатастрофы. После выздоровления госпожа Марша взяла на себя обязательство помогать другим, нуждающимся в восстановлении здоровья. В ее центре много различных аппаратов, и она сама управляет и ведет дела центра, несмотря на свой возраст. Я была очень рада наблюдать за деятельностью такой энергичной и позитивной женщины.
Также я побывала в медицинских клиниках «Kalihi Palama Health Center» и «NIU Health», где совершенно другая система оказания услуг пациентам. Например, в США люди получают медицинскую помощь, если у них есть медицинская страховка. Мне было интересно узнать отличительные стороны медицинской сферы.
Именно участие в таких проектах питает меня невероятной мотивацией продолжать работу над своими идеями и мечтами», — поделилась впечатлениями о поездке Жулдыз.
Поздравляем Жулдыз Абатбаеву с приобретением нового опыта за рубежом и надеемся на продолжение работы над стартап-проектом, который поможет внести вклад в борьбу с изменением климата в нашем регионе. Желаем Жулдыз всегда верить в свои силы и никогда не останавливаться на достигнутом!