Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlar imtiyozlarga ega bo‘ladi
Endi yosh tadbirkorlar ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatish maqsadida uskunalar xarid qilish uchun 7 yil muddatga imtiyozli kreditlar olishi mumkin.
2022-yil 1-oktabrdan Qoraqalpog‘iston tadbirkorlari eksport qilganda va kreditlar olganda katta imtiyozlarga ega bo‘ladi.
Mamlakat prezidentining “Tadbirkorlik, innovatsion texnologiyalar va infratuzilmalarni jadal rivojlantirish yo‘li bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi aholisining farovonligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni ana shunday ko‘makni ko‘zda tutadi.
Xususan, 2028-yil 1-yanvargacha mahsulot eksport qilinganida, transport xarajatlarining 70% Eksportni rag‘batlantirish agentligi tomonidan to‘lanadi. Bu Hukumat komissiyasining ro‘yxatiga kiritilgan mahsulotlar turlariga taalluqli.
Bundan tashqari, Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha davlat fondi 2,5 mlrd so‘mgacha bo‘lgan miqdordagi umumiy kredit hajmining 75% gacha miqdoriga kafillik beradi.
Yoshlarning bandligini ta’minlash uchun davlat yosh tadbirkorlarga ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatish sohalari uchun zarur bo‘lgan uskunalarni xarid qilishga 7 yil muddatga kreditlar taqdim etadi.
Hukumat Qoraqalpog‘iston Respublikasining rivojlanish yo‘nalishini belgiladi:
– mintaqada investitsion va tadbirkorlik muhitini yaxshilash, yoshlarning bandligini ta’minlash;
– yer va suv resurslaridan samarali foydalanish hisobiga qishloq xo‘jalik mahsulotlarini ishlab chiqarishni oshirish va agrobiznes uchun qulay muhit yaratish;
– t’lim sohasida qo‘shimcha imkoniyatlarni va inson kapitalini rivojlantirishni yangi darajaga ko‘tarish uchun sharoitlarni yaratish;

В Каракалпакстане предприниматели получат льготы
Молодые предприниматели смогут получить льготные кредиты на покупку оборудования для производства и оказания услуг сроком на 7 лет.
С 1 октября 2022 года предприниматели Каракалпакстана получают значительные льготы при экспорте и получении кредитов.
Такую поддержку предусматривает указ президента «О дополнительных мерах по повышению благосостояния населения Республики Каракалпакстан путем ускоренного развития предпринимательства, инновационных технологий и инфраструктур».
В частности, до 1 января 2028 года 70% транспортных расходов при экспорте продукции будет оплачивать Агентство продвижения экспорта. Это касается тех видов продукции, которые включены перечень Правительственной комиссии.
Кроме того, Госфонд поддержки предпринимательской деятельности будет давать поручительство до 75% от общего объема кредита на сумму не более 2,5 миллиардов сумов.
Для обеспечения занятости молодежи государство будет предоставлять молодым предпринимателям кредиты на покупку оборудования, необходимого для производства и оказания услуг, сроком на 7 лет.
Правительство определило направления развития Республики Каракалпакстан:
— улучшение инвестиционной и деловой среды в регионе, обеспечение занятости молодежи;
— увеличение производства сельскохозяйственной продукции и создание благоприятной среды для агробизнеса за счет эффективного использования земельных и водных ресурсов;
— создание дополнительных возможностей в сфере образования и условий для поднятия на новый уровень развития человеческого капитала;