Ayimxan Afinova Nukusda velosport madaniyatini rivojlantirish bo‘yicha ijtimoiy loyiha asoschisi
Loyihani amalga oshirish davomida 9 ta oliy oʻquv yurtida velosipedchilar uchun qulayliklar yaratildi, shaharning boshqa hududlarida velosipedlar toʻxtash joyi va velosiped taʼmirlash stansiyalari oʻrnatildi. Shu davrda Nukus shahrida ilk bor bahorgi veloparad («Весенний велопарад»), velosportni ommalashtirish maqsadida turli tadbirlar, seminarlar va master-klasslar o‘tkazildi.
«Ishtirokchilarimizga veloparad yoqdi va hukumatimiz vakillari orasida sog‘lom turmush tarziga qiziquvchilar ham borligi bizni juda xursand qildi», – deydi Ayimxan 2021-yil 2-aprel kuni Nukus shahrida bo‘lib o‘tgan veloparad haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashib.
«Velosiped haydash menga betashvish bolaligimni eslatadi, chunki men velosipedda tabiat qo‘ynida vaqt o‘tkazishni yaxshi ko‘rardim. Universitetda o’qish yillarida bir binodan ikkinchisiga o’tish «muammosi» paydo bo’ldi. Tushlik tanaffusida, ya’ni gavjum vaqtda universitet yaqinida boʻsh mashina topish qiyin bo‘lib, keyingi darslarga shoshib-pishib, piyoda yurishga majbur bo‘ldik. Shundan so’ng, ushbu loyihani yaratish g’oyasi paydo bo’ldi: shahrimizda velosipedni rivojlantirish», – deb o‘rtoqlashdi Ayimxan.
Loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun moliyaviy yordam izlash uchun bir necha yillik mashaqqatli mehnat kerak bo’ldi.
«Birinchi tanlov «StartUP tashabbusi» bo’lib, u erda 2017 yilda men o’z g’oyamni targ’ib qila boshladim. G‘oliblikni qo‘lga kirita olmagan bo‘lsam ham, bu musobaqada ishtirok etish men uchun katta tajriba bo‘ldi. Shu paytdan boshlab men o‘z loyihamni barcha tanlovlarga ketma-ket taqdim eta boshladim va har safar loyihani turli tomonlardan mukammallashtirdim. Men o’z g’oyamni qanday qilib to’g’ri taqdim etishni, uning ekologik, moliyaviy va ijtimoiy afzalliklarini ko’rsatishni o’rgandim. Ayni paytda O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining moliyaviy ko‘magida loyiha ustida ishlashni davom ettiryapman”, — dedi Ayimxan.
Ayimxanning yana bir yutug‘i – «Quyosh bolalari» («Солнечные дети») loyihasi bilan ImkonLAB tanlovida qatnashib, 1000 AQSh dollari miqdoridagi grantni qo‘lga kiritganidir.

Айымхан Афинова — основательница социального проекта по развитию велокультуры в Нукусе
Айымхан Афинова окончила Медицинский институт Каракалпакстана, а в настоящее время учится в ординатуре филиала РНИМУ им. Н. И. Пирогова (Российский национальный исследовательский медицинский университет) по специальности «Детский невролог».
Со студенческих лет Айымхан активно занимается социальными проектами. Один из первых успешных проектов – проект «Cycling in Nukus» по развитию велодвижения в Нукусе, который она реализовала при финансовой поддержке Европейского Союза: в 2020 году она выиграла грант в размере €12,000 на конкурсе IDEAfest2020.
В ходе реализации проекта созданы удобства для велосипедистов в 9 вузах и установлены велопарковки и станции для ремонта велосипедов в других частях города. В этот период в Нукусе впервые был проведен масштабный «Весенний велопарад», различные мероприятия, семинары и мастер-классы по популяризации велодвижения.
«Нашим участникам понравился велопарад и среди представителей нашего правительства были те, кто интересовался здоровым образом жизни, что нас очень порадовало», Айымхан поделилась впечатлениями от проведения велопарада 2 апреля, в 2021 году, в Нукусе.
«Езда на велосипеде напоминает мне мое беззаботное детство, так как я любила проводить время на природе, катаясь на своем велосипеде. В годы учебы в университете появилась «проблема» передвижения с одного корпуса в другой. В обеденный перерыв, т.е. в час пик, найти свободную машину возле университета было сложно и нам приходилось идти пешком, перекусывая в спешке по дороге к следующим парам. Так и родилась идея создания этого проекта: развить велодвижение в нашем городе», — поделилась Айымхан.
За успешной реализацией проекта следует несколько лет упорного труда в поисках финансовой поддержки.
«Самым первым конкурсом был «StartUP инициативы», где в 2017 году я начала продвижение своей идеи. Несмотря на то, что мне не удалось выиграть, само участие в этом конкурсе стало для меня большим опытом. С того момента я начала подавать один и тот же проект на все конкурсы подряд, и с каждым разом оттачивала проект с разных сторон. Я научилась правильно преподносить свою идею, показывая её экологическую, финансовую и социальную пользу. В данное время я продолжаю работать над проектом при финансовой поддержке Министерства инновационного развития Республики Узбекистан», — рассказала Айымхан.
Еще одно достижение Айымхан — участие в конкурсе ImkonLAB с проектом «Солнечные дети» и получение главного приза в размере $1000.
Мы гордимся инициативой нашей соотечественницы развивать велокультуру в Нукусе и работой над светлым и добрым проектом «Солнечные дети». Желаем успехов в дальнейшей работе над проектами!